Alioth

Zespół działał w latach 1995-1999 i związany był z tzw. sceną niezależną. Muzyka jaką tworzył to początkowo melodyjny transowy hardcore/punk, by w miarę rozwoju umiejętności przekształcić się w chaotyczny crustujący punk core. W pierwotnym okresie grupa działała pod różnymi nazwami, by ostatecznie przyjąć formę Alioth. Od samego początku istnienia ważny był aspekt ideologiczny i jako kapela z tzw. przekazem, w warstwie tekstowej poruszała się wokół tematyki wolnościowej, prowegetariańskiej, antyfaszystowskiej, etosu DIY czy idei języka Esperanto.

Zespół powstał podczas luźnych pogawędek grupki sąsiadów z jednego bloku przy ulicy Północnej 30. Początkowe eksperymenty muzyczne w domu, z czasem przeniosły się do zaadoptowanej na salę prób blokowej piwnicy, męcząc lokatorów i najbliższą okolicę regularną cotygodniową kakofonią. Alioth zagrał kilka koncertów w Płocku i Łącku (2 edycje koncertu Bez Podziałów).

Członkowie kapeli tworzyli punkowego zina “Die Leere” (ex-“Diler”), który wychodził w latach 1995-2004, ukazało się 9 numerów, a wokół pisma powstała mała dystrybucja kaset i galanterii związanej ze sceną punk. Muzycy byli także blisko powiązani ze Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym “Krąg Przyjaciół Ziemi”.


Skład zespołu:

Marek Krzemieniewski – gitara, wokal

Tomasz Krzemieniewski – wokal

Maciej Agaciński – perkusja

Michał Gruszka – wokal

Arkadiusz Tański – bas

Robert Szermeta – gitara

Rafał Strzemieczny – perkusja


Patrzę, Widzę, Krzyczę (4-kawałkowe demo) (1997)
Alioth/Alienacja SPLIT – “Świadomość Upadku” (1998)NIC Records
kompilacja “We Are The Future” (1998) Niezależny Liść

za pomoc w przygotowaniu biografii zespołu Alioth bardzo dziękuję Tomkowi Krzemieniewskiemu


Multimedia: