Aberration

Zespół deathmetalowy powstały w Płocku w lutym 1992 roku z inicjatywy dwóch gitarzystów Tomka „Sula” Sulkowskiego oraz Tomka „Liska” Lisiewicza. Do wyżej wymienionej dwójki dołączył basista Piotr „Stifek” Stolarski oraz perkusista Darek „Jojo” Janiak. W tym składzie zespół rozpoczął próby w płockim MDK. Po dwóch miesiącach wspólnego grania zespół został zaproszony do Łęczycy, gdzie 5tego maja zagrał swój pierwszy koncert.

W związku z tym, że chłopaki mieli masę pomysłów, a próby były bardzo płodne zespół postanowił skorzystać z maksymy „kuć żelazo póki gorące” i szybko nagrać dotychczas stworzony przez siebie materiał. Udało się to zrealizować w płockim Domu Technika. Podczas tej sesji w „zaimprowizowanych warunkach” zostały zapisane 4 utwory, które ostatecznie znalazły się na kasecie demo zatytułowanej „Temples Of Absurd”. Chłopaki jednak nie do końca byli zadowolnony z brzmienia tych nagrań i postanowił raz jeszcze nagrać je poszerzając reperuar o nowe kompozycje. W międzyczasie do zespołu na wokal dołączył Rafał „Czarny” Nowakowski z lokalnego bandu Vengeance, gdyż dotychczasowy wokalistasta/gitarzysta Sulo średnio radził sobie na tym stanowisku.

W styczniu 1993 roku zespół już w nowym składzie melduje się w łódzkiem studiu nagraniowym PJ House, gdzie podczas tygodniowej sesji rejestruje materiał, który ostatecznie ukazuje się na kasecie „Massacre on The Earth” wydanej przez Morbid Noizz Records. Nowe komozycje zostały dobrze przyjęte w środowisku wielbicieli deathmetalu, co przełożyło się na to, że zespół zaczął grać coraz więcej koncertów. Kapelą zainteresował się Andrzej Mackiewicz prowadzący dobrze prosperujące wówczas wydawnictwo Loud Out Records i pojawiła się pespektywa nagrania i wydania pełnej płyty.

Rok 1994 przyniósł zmiany w składzie. Czarny odszedł do punkowego Strajku, Sulo postanowił zasilić deathmetalowy Hazael. W zaistniałej sytuacji zespół postanowił zatrudnić na drugim wiośle Huberta „Spiętego” Dobaczewskiego, a w roli wokalisty pojawił się Jarosław Szpejna. W takim składzie w 1994 roku zespół zameldował się w legendarnym studio Golden Rock, gdzie pod okiem Roberta Brylewskiego i Piotra Woźniaka zostało zarejestrowanych 5 utworów stanowiących preludium do nagrania nowego pełnego materiału. Niestety chwilę później Loud Out Records przestało istnieć, a wraz z tym zniknęła szansa na profesjonalne nagranie pierwszego longplaya w dyskografii zespołu. Bardzo wpłynęło to na motywację muzyków. Z zespołu zeszło powietrze i chłopaki stracili zapał do dalszego grania. Chwilę później jednogłośnie podjęli decyzję o zawieszeniu działalności zespołu. Jojo, Spięty i Lisek wskrzesili nowy band o nazwie Hope I.

Ostatecznie materiał nagrany w Golden Rock ukazał się oficjalnie na płycie CD wydanej w 2017 roku nakładem Psycho Records, zawierającym kompilację wszystkich studyjnych nagrań zespołu.


ostatni skład:

Darek „Jojo” Janiak – perkusja

Jarosław Szpejna – wokal

Piotr „Stifek” Stolarski – bas

Tomasz „Lisek” Lisiewicz – gitara

Hubert „Spięty” Dobaczewski – gitara


byli członkowie:

Rafał „Czarny” Nowakowski – wokal

Tomasz „Sulo” Sulkowski – gitara


Dyskografia:

Temples Of The Absurd (demo) 1992Psycho Records (w roku 2017)
Massacre On The Earth (demo) 1993Morbid Noizz Records
Promo’94 (demo) 1994Psycho Records (w roku 2017)
Compilation 2017Psycho Records