Alienacja

Zespół Alienacja powstał w 1997 roku z inicjatywy Fida, Roberta Szermety oraz Michała „Myszy” Pytlaka. Kierunek muzyczny jaki obrał wówczas zespół oscylował w cięższej odmiania punk rocka jakim był crust/punk. Po jakimś czasie do zespołu dołączył Michał „Stokłos” Stokłosa oraz Piotr „Jawor” Jaworski. Pierwszy publiczny występ zespołu nastąpił podczas Dnia Ziemi zorganizowanego w płockim MOSiRze.

Nie długo utrzymał się ówczesny skład zespołu i po pewnym czasie szeregi kapeli opuścili Szermeta, Stokłos oraz Jawor. Każdy z nich poszedł swoją drogą muzyczną. Na drodze Myszy i Fida stanął wówczas Tajniak , który z resztą zespołu zmontował skład zapożyczając z zespołu Alioth perkusistę. Ten z kolei wprowadził do zespołu swojego kumpla i skład uformował się następująco: Fido – wokal, Mysza – gitara, Arkadiusz „Tajniak” Tański – przesterowany bass, Darek „Daro” Karczewski – bass, Rafał „Szkielo” Strzemieczny – perkusja. Po kilku tygodniach prób na drugi wokal dołączyła ówczesna dziewczyna Szkiela – Agnieszka Nawrocka i zespół zaczął grać prawdziwego crust punka z naleciałościami grind core. Alienacja była w tamtym okresie jedynym zespołem grającym na dwa bassy. Po unormowaniu składu zespół dokonał swojego pierwszego nagrania, a chwilę później wydał split z zespołem Alioth pod tytułem „Świadomość upadku”. Wydawcą tego materiału była niezależna wytwórnia N.I.C. Kolejny materiał zespół nagrał we włocławskim studio w 1998 roku pod wymownym tytułem „Głód śmierci”, wydany przez wytwórnię Qurva Sistema. Był to już na owe czasy dobry grind crustowy materiał. Ten skład utrzymał się do 1999 roku i zagrał wiele koncertów w całej Polsce. Następnie szeregi kapeli opuścił Szkielo, a za nim Agnieszka. Tajniak rozpoczął studia, co coraz bardziej kolidowało z graniem i ostatecznie również pożegnał się z zespołem. Daro udał się wypełnić swój obowiązek wobec ojczyzny, a Fido popłynął w klimaty reggae i również odszedł z kapeli. Został Mysza, który po krótkim czasie przy pomocy nowego wokala Marcina „Tarczy” Tarczyńskiego poskładał na nowo skład i w połowie 1999 roku prezentował się on następująco: Tarcza – wokal, Mysza – gitara, Kowal – bass, Szymon – perkusja. Pod koniec 1999 roku do składu Tarcza dokooptował na drugi wokal Huberta „Lipę” Lipowskiego, a przez krótką chwilę na drugiej gitarze grał Przemek „Maestro” Grenda. Nowy materiał, który powstawał w 1999 roku ocierał się o grind cora wymieszanego z death metalem. Dokonania zostały zarejestrowane w 2000 roku w warszawskim studiu Kokszoman (dawniej Złota Skała), jednakże z powodu kłopotów z wydawcą światło dzienne materiał ujrzał dopiero w 2001 roku. Płyta została wydana pt. … in My Eyes, a zespół odbył liczne koncerty w Polsce i zagrał swoją pierwszą zagraniczną trasę po Niemczech i Szwajcarii. Pod koniec 2000 roku zespół opuścił Tarcza z powodów zdrowotnych. Alienacja przeżywała na owe czasy rozkwit. W Płocku nikomu nieznany zespół grał liczne europejskie trasy m. in. po Niemczech, Belgii, Holandii, Luxemburgu, Francji, Włoszech, Finlandii, Szwecji, Norwegii etc. Kolejna zmiana w składzie odbyła się w 2005 roku. W przeddzień wyjazdu zespołu na trasę z Arkangelem, Szymona zastąpił za garkami Paweł „Zało” Załęski. Kowala, który wyemigrował na Wyspy – Krzysztof „Stasiek” Stanisławczyk, a w 2006 roku na drugie wiosło doszedł gitarzysta Lukasz „Lewy” Lewandowski.

W 2006 roku Alienacja dokonała nagrania materiału „Blades Shall Speak” w olsztyńskim studio X. Następnie trafił on na master do niemieckiego Rape of Harmonies Studio, które nadało mu brutalny wyraz. Materiał ten został wydany przez niezależną wytwórnię Lifeline i spotkał się z ogromnym odzewem na całym świecie. Chwilę później z powodu nieporozumienia między muzykami zespół przestał funkcjonować, chociaż oficjalnie nie zakończył działalności i od czasu do czasu ujawnia swoją aktywność. W 2015 roku zespół nagrał oraz wypuścił w świat teledysk do utworu „Dead Race”.


Ostatni skład:

Łukasz „Plasma” Wlazło – wokal
Łukasz „Lewy” Lewandowski – gitara
Michał „Mysza” Pytlak – gitara
Piotr Tokarz – bas
Łukasz „Lucass” Krzesiewicz – perkusja


Byli członkowie:

Agnieszka Nawrocka – wokal

Rafał „Szkielo” Strzemieczny – perkusja

Fido – wokal

Robert “Szermet” Szermeta – gitara

Marcina „Tarczy” Tarczyńskiego – wokal

Piotr „Jawor” Jaworski – perkusja

Huberta „Lipe” Lipowskiego – wokal

Paweł „Zało” Załęski – perkusja

Darek „Daro” Karczewski – bas

Michał „Stokłos” Stokłosa – gitara

 Przemek „Maestro” Grenda – gitara

Arkadiusz „Tajniak” Tański – bas

Krzysztof „Stasiek” Stanisławczyk – bas

Szymon

Kowal

Dyskografia zespołu:

Świadomość upadku (split with ALIOTH) (1997)wyd. N.I.C.
Glód Śmierci (1998)Qrwa Sistema
…In my eyes (2002)Hackle Records
Hobson’s Choice EP (2005)Hackle Records
Blades Shall Speak full-Lenght (2006)Lifeline Records

opracowanie własne na podst. materiałów z serwisów: wirtualnyplock.pl oraz Violence Online


Multimedia:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*