Doctors

Zespół Doctors (od lewej Bożena, Magda, Kania), fot. dzięki uprzejmości Artura Kani
Zespół Doctors (od lewej Bożena, Magda, Kania, z tyłyu po prawej Duken), fot. dzięki uprzejmości Artura Kani
Bożena, fot. dzięki uprzejmości Artura Kani
Kuba i Kania, fot. dzięki uprzejmości Artura Kani
Magda, fot. dzięki uprzejmości Artura Kani
Duken, fot. dzięki uprzejmości Artura Kani

Zespół post-punkowy powstały w Płocku w 1995 roku z inicjatywy Artura Kani (gitara basowa) i Adama „Dukena” Przemyłskiego (perkusja). Do zespołu dołączył grający wówczas w Z.S.W.B. (Zakaz Strajku w Belwederze) Tomasz „Kuba” Hajnowski. W tym składzie chłopaki rozpoczęli próby, początkowo spotykając się w piwnicy bloku, w którym mieszkał Duken (Jachowicza 35). Podczas koncertu w “Budowlance”, Kuba poznał Bożenę Tomaszewską, która podczas tego koncertu śpiewała piosenki Katarzyny Nosowskiej. Po krótkiej rozmowie, zaproponował jej stanowisko wokalistki w zespole. Chwilę później do bandu dołączyła grająca na flecie poprzecznym Magdalena Przewłocka. W tym składzie zespół przeniósł się do “salki prób” mieszczącej się na Kazimierza Wielkiego w działającej tam wówczas szkole zawodowej. Jak wspomina Kania: “Zimą było tam tak chłodno, że graliśmy w rękawiczkach”.

Debiut Doctors miał miejsce w L.O. Jagiellonka na koncercie zorganizowanym przez Wojciecha Wojdę w hołdzie Kurtowi Cobainowi (wokaliście zespołu Nirvana), który rok wcześniej popełnił samobójstwo. Podczas tego koncertu płockie bandy grały tylko utwory Nirvany (każda z kapel 3 utwory).

Kolejne występy na żywo miały miejsce m.in. w Opatowie, oraz podczas Punkowej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie, obok lokalsów z The Butles, Strajk i Farben Lehre. Z tego koncertu nakładem Galicja Records ukazała się kaseta magnetofonowa, stanowiąca zapis audio tego wydarzenia.

W 1996 roku zespół zameldował się we włocławskim RH Studio. Podczas tej wizyty został zarejestrowany materiał demo składający się z 10 utworów. Utwory te nigdy nie ukazały się w oficjalnym obiegu. Dzięki uprzejmości Artura Kani, zamieszczam cały nagrany podczas tej sesji materiał (tutaj).

Po nagraniu demówki zespół nadal koncertował i komponował. Pojawili się m.in. na koncercie z okazji X lecia Farben Lehre w płockim Teatrze Dramatycznym. Farbeni zabrał również Doctorsów jako support, na swój jubileusz do Łodzi. Kolejny występ zespół odnotował w koszalińskim amfiteatrze.

W międzyczasie Doctorsi zmienił salkę prób i przeneśli się do SP 3. Powstawały kolejne utwory (Artur wspomina, że w sumie mieli ich ok. 30stu !).

W pewnym momencie z kapeli odeszła Magda, gdyż granie w bandzie kolidowało z jej edukacją poza Płockiem. W jej zastępstwie do zespołu dołączyła Katarzyna Łukawska, która grała na skrzypcach. Jak się później okazało, nigdy nie było jej dane zaprezentować się przed publicznością, gdyż w zespole zaczęła psuć się atmosfera. Pojawiły się nieporozumieniami między muzykami. W tej sytuacji z grania w bandzie zrezygnowali Kania i Duken. Chwilę później zawiązali z Filipem “Filetem” Grodzickim skład, z którego wykreowali się Podwórkowi Chuligani. W takich okolicznościach zespół Doctors zakończył swoją działalność.


Skład zespołu:

Bożena Tomaszewska – wokal

Magda Przewłocka – flet poprzeczny

Tomasz “Kuba” Hajnowski – gitara

Artur Kania – gitara basowa

Adam “Duken” Przemyłski – perkusja


Pozostali członkowie:

Katarzyna Łukawska – skrzypce


Multimedia: