Darkness/Dusty Boots

Paweł Falacński (1991r., Dom Technika), fot. dzięki uprzejmości Sławka Adamskiego
od lewej: Krzysiek Żaglewski (gitara), Sławek Adamski (perkusja), tyłem stoi Krzysztof Kaliński (1991r., Łęczyca), fot. dzięki uprzejmości Sławka Adamskiego
Grzegorz Żaglewski i Krzysztof Kaliński (1991r., Łęczyca), fot. dzięki uprzejmości Sławka Adamskiego
Krzysztof Żaglewski i Sławek Adamski (1991r., Płock, Dom Technika, fot. dzięki uprzejmości Sławka Adamskiego
Grzegorz “Żagiel” Żaglewski (1991r., Płock, Dom Technika, fot. dzięki uprzejmości Sławka Adamskiego

Zespół nowo-falowy, który powstał w 1989 r. w Płocku. Trzon zespołu stanowili: Grzegorz “Żagiel” Żaglewski – gitara basowa , Sławek Adamski – perkusja oraz Krzysztof Żaglewski – gitara. Pierwsze próby odbywały się w mieszkaniach chłopaków oraz w piwnicy bloku przy ul. Kochanowskiego. Chwilę później zespół “nieoficjalnie” przeniósł się do SDK’u na Krzywoustego. Jak wspomina Krzysiek Żaglewski: “Nie pamiętam jak to się stało, że zaczęliśmy grać w SDK’u, ani kto nam to załatwił. Na pewno był to okres wakacyjny i klub działał na “pól gwizdka”. Pamiętam, że na pierwsze próby jeździliśmy stopem z Grabiny, gdzie akurat byliśmy pod namiotem”. Pierwszym wokalistą zespołu został Artur “Lalos” Chabowski, który oprócz śpiewania pogrywał też… na flecie !

Po wakacjach 1989 roku, zespół wystąpił na przeglądzie zespołów w SDK’u, którego został zwycięzcą i oficjalnie mógł odbywać próby w salce SDK’u. Salkę prób dzielili z inną płocką formacją – Kos Koosh. W tamtym okresie powstały m.in. utwory: Figure In Darkness, Dzień Sybilla oraz Wirtuozi. Z powstałym repertuarem zespół zaprezentował się publicznie na koncercie w L.O. Jagiełły w Płocku z okazji Dni Darmstadt. Jak się później okazało był to ostatni koncert na którym za mikrofonem stanął Lalos. Jego miejsce zajął Paweł Falaciński. Jak wspomina Żagiel: “Przychodził do nasz taki nieznajomy gość do kanciapy. W ogóle niezły frik. Po paru próbach po prostu zapytał się nas czy może zaśpiewać do naszej muzyki. No i w taki sposób dołączył do składu i został naszym wokalistą.” W tym składzie w 1991 roku zespół wystąpił m.in. w płockim Domu Technika ze Strajkiem, Farben Lehre oraz Rigor Mortiss (fragment tego koncertu zamieszczam w multimediach pod biografią zespołu). Kolejny występ zespół zanotował w Żyrardowie u boku punkowego zespołu z Holandii (niestety jego nazwy nikt już nie pamięta).

Pod koniec 1991 roku Pawłowi zmieniły się priorytety życiowe i postanowił wyjechać do Warszawy. W związku z tym zespół postanowił poszukać nowego wokalisty. W taki sposób w kapeli pojawił się Krzysztof “Kalina” Kaliński. Oprócz zmiany wokalisty, zespół również zmienił swoją nazwę na Dusty Boots. W tym składzie, jesienią 1991 roku, chłopaki zagrali koncert w Łęczycy (cały koncert w wersji audio do odsłuchu tutaj).

Na początku 1992 o Sławka Adamskiego upomniało się Wojsko Polskie, a Żagiel i Kalina postanowili grać bardziej progresywne dźwięki i powołali do życia zespół Chubby Greg. W ten sposób Darkness/Dusty Boots zakończyło swoją działalność.

Ostatni skład zespołu:

Grzegorz “Żagiel” Żaglewski – gitara basowa

Sławek Adamski – perkusja

Krzysiek Żaglewski – gitara

Krzysiek “Kalina” Kaliński – wokalista

Byli członkowie:

Paweł Falaciński – wokalista

Artur “Lalos” Chabowski – wokalista


Multimedia:

za pomoc w napisaniu biografii chciałem gorąco podziękować Krzysztofowi Żaglewskiemu i Grzegorzowi Żaglewskiemu.

Wszystkie zdjęcia podesłał Sławek Adamski.

Materiał video: http://stilon-c60.blogspot.com/2017/04/darkness-dusty-boots-kapela-z-pocka.html