Dobry Wieczór

Jedyna zachowana fotka zespołu Dobry Wieczór*, fot. dzięki uprzejmości Jacka “Sokoła” Sokołowskiego
*na tym zdjęciu nie ma wszystkich członków zespołu. W związku z tym, że kapela musiała wysłać swoje zdjęcie, żeby zakwalifikować się na jeden z popularnych ówcześnie przeglądów zespołów muzycznych, a ciężko było umówić się ze wszystkimi (studia poza Płockiem, praca), w wyznaczonym miejscu i czasie do zrobienia fotografii, postanowili zaprosić swoich znajomych (którzy w rzeczywistości nie byli członkami zespołu). I tak: od lewej: Długi, Sewer, Sokół, Olka i Kubeł. Na zdjęciu brakuje Radzia i Maćka Stolińskiego.

Zespół nowo falowy powstały w Płocku w 1988 roku. Skład zespołu stanowili: Aleksandra Kędzierska – vocal, Paweł „Kubeł” Kubicki – bas Jacek „Sokół” Sokołowski – perkusja, Radek „Radzio” Filarski – klawisze oraz Maciej Stoliński – gitara. Band wyewoluował ze składu o nazwie Monarchia, w którym wcześniej grała ze sobą większość muzyków Dobry Wieczór. Muzycy Monarchii na pewnym etapie funkcjonowania zespołu doszli do wniosku, że to co grają jest zbyt oczywiste i zbyt „rockowe”. Postanowili więc postawić na coś bardziej oryginalnego i niesztampowego. W ten sposób powołali do życia zespół Dobry Wieczór. Jedyną różnicą między składami Monarchii a DW, były wewnętrzne przetasowania oraz pojawienie się Macieja Stolińskiego jako gitarzysty. Jak wspomina Jacek „Sokół” Sokołowski (perkusista zespołu): „Kubeł zastąpił Bazyla na basie, Stołek Kubła na gitarze, Ola Marka na wokalu, a Radzio rzucił trąbkę i zastąpił Olę na klawiszach. Tylko ja cały czas na bębnach”. W ten oto sposób ustabilizował się skład zespołu. Próby odbywały się w Maszawie, gdzie tata Radzia miał wielki skład złomu. Zespół korzystając z okazji, że w weekendy firma była zamknięta, a biura były wolne, wykorzystał to na organizowanie prób. Jak wspomina Sokół: „Budynek był jeszcze przed remontem i zimą było zimno. Grzaliśmy kozą i siedzieliśmy w kurtkach i szalikach”.

W 1989 roku Dobry Wieczór nagrał kasetę demo w Domu Technika (niestety na chwilę obecną nie udało mi się jej zdobyć. Żaden z moich rozmówców nie posiada tego materiału, ale istnieje pewien trop, który może doprowadzić do jego odnalezienia).

Po 2 latach wspólnego grania, w roku 1991, chłopakom przestał podobać się styl muzyczny, który wówczas prezentował zespół Dobry Wieczór. Uważali, że grają „zbyt lekko”. W naturalny sposób drogi rozeszły się z wokalistką Olką (jak wspomina Maciek w wywiadzie udzielonym PSR „zbyt liryczne śpiewała”). W tym samym czasie Kubłowi urodziło się dziecko i w związku z nowymi obowiązkami często zdarzało mu się nie przychodzić (lub spóźniać) na próby. Na Jego miejsce wskoczył Tomek „Żarówa” Dobrzeniecki z Hazaela. Z powodu zmian personalnymi oraz obraniu nowego kierunku artystycznego wyrazu, zespół przeobraził się w Rigor Mortiss (ale to już zupełnie inna i odrębna historia).


Skład zespołu:

Aleksandra Kędzierska – vocal

Paweł „Kubeł” Kubicki – bas

Jacek „Sokół” Sokołowski – perkusja

Radek „Radzio” Filarski – klawisze

Maciej Stoliński – gitara


za pomoc w napisaniu biografii zespołu Dobry Wieczór chciałem gorąco podziękować Jackowi “Sokołowi” Sokołowskiemu oraz Maciejowi Stolińskiemu.