Chubby Greg

zespół Chubby Greg (1992), fot. dzięki uprzejmości Jacka Sokołowskiego
zespół Chubby Greg (1992), fot. dzięki uprzejmości Jacka Sokołowskiego
zespół Chubby Greg (1992), fot. dzięki uprzejmości Jacka Sokołowskiego

Zespół powstał na przełomie lat 80/90 w Płocku. Od początku istnienia, aż do jego rozwiązania w 1993 roku, skład zespołu stanowili: Krzysztof „Nos” Kaliński – wokal, Grzegorz „Żagiel” Żaglewski – bas, Maciej Stoliński – gitara oraz Jacek „Sokół” Sokołowski – perkusja. Muzykę, którą tworzył band można określić mianem psychodelicznego rave rocka.  W tym graniu, można było wyczuć inspirację takimi zespołami jak Apteka, brytyjski The Charlatans, czy wczesna Nirvana. Próby zespołu odbywały się w piwnicy Domu Kultury przy ulicy Sienkiewicza. Opiekunem muzycznym kapeli (a taki w tamtych czasach był konieczny, żeby można było grać próby w DK) był Krzysztof Kralka (saksofonista jazzowy – związany przez lata z płockim zespołem Loft). Po skomponowaniu materiału, zespół zaprezentował się publicznie na kilku koncertach w Płocku, m.in. w Domu Technika i Spółdzielczym Domu Kultury, a także w Kutnie, Gostyninie i Sierpcu. W 1993 roku zespół nagrał w salce prób swój pierwszy (i jak się później okazało ostatni) materiał demo. Realizatorem tych nagrań był Krzysztof Kralka. Jak wspominają chłopaki: „To były harcerskie warunki: parę mikrofonów, konsoleta i nagranie na „setkę”. Ale i tak byliśmy zajebiście zadowoleni, że w ogóle te nagrania powstały”. Utwory z tej sesji nagraniowej zostały wydane własnym sumptem w postaci kasety magnetofonowej pt. LSD Demo. Zespół sam kopiował kasety na magnetofonach, okładki powielał na xero, a dystrybucją zajmował się podczas koncertów lub poprzez niezależne ziny.

Po wydaniu kasety, chłopaki zagrali jeszcze kilka koncertów m.in. w płockiej Jagiellonce, u boku takich lokalnych formacji jak Strajk czy Farben Lehre. Chubby Greg zawiesił swoją działalność na jesieni 1993 roku. Członkowie zespołu w późniejszym okresie występowali w takich „kultowych” dla płockiej sceny bandach jak: Dobry Wieczór, który później przemianował się w Rigor Mortiss (Maciek Stoliński i Jacek Sokołowski) czy Strajk (Krzysiek Kaliński).


Skład zespołu:

Krzysztof „Nos” Kaliński – wokal

Grzegorz „Żagiel” Żaglewski – bas

Maciej Stoliński – gitara

Jacek „Sokół” Sokołowski – perkusja


Dyskografia:

LSD Demo (1993) wyd. własne

za pomoc w przygotowaniu biografii zespołu Chubby Greg bardzo dziękuję Maciejowi Stolińskiemu oraz Jackowi Sokołowskiemu


Multimedia:

https://plockascenarockowa.bandcamp.com/album/chubby-greg-lsd-demo-1993