Afekt

Zespół Afekt powstał w Płocku pod koniec 1995 roku. Został założony przez trzech nastolatków zafascynowanych zespołami Nirvana, Sonic Youth i alternatywną sceną amerykańską: 13-letniego Jakuba „Młodego” Drulisa – wokalistę i gitarzystę, dwa lata starszego Piotra „Filipa” Filipowicza – basistę i Mariusza „Korpola” Korpolińskiego, 17-letniego perkusistę. Po pierwszym koncercie w liceum im. W. Jagiełły (poświęconym pamięci Kurta Cobaina) w marcu 1996 roku do zespołu dołączył Krzysztof Szlom i zastąpił Korpola na perkusji. Korpol został gitarzystą i drugim wokalistą kapeli. W maju w 1996 roku zespół nagrał swój pierwszy utwór „Kłamca”, który znalazł się na kultowej kasecie „PETROHAŁAS” – antologii płockich kapel rockowych drugiej połowy lat 90-tych.

Rok później, w maju 1997 roku zarejestrował we włocławskim RH Studio pod okiem Przemka Maguszewskiego demo „Choroba”. Materiał ukazał się na kilku kasetach magnetofonowych rozdystrybuowanych wśród przyjaciół i znajomych w charakterystycznej dla ówczesnych czasów szacie graficznej czarno-białego ksero. Na okładce znalazł się obraz „Anioł” Ryszarda Koska – czołowego dziś twórcy nurtu Art Brut.

Afekt zagrał kilka koncertów m.in. w toruńskim Klubie Pilon i podczas finału WOŚP w Płocku. W 1998 Korpol wyjechał na studia do Olsztyna, a zespół zawiesił działalność. W sierpniu 1998 Afekt zagrał ostatni koncert podczas pierwszej edycji Festiwalu Rockowe Ogródki, już bez udziału Jakuba Drulisa. Na kilka miesięcy przed rozpadem zespołu dołączył do niego Filip Grodzicki – późniejszy gitarzysta Podwórkowych Chuliganów, obecnie basista Farben Lehre.

Po 3 latach istnienia kapeli młodzi muzycy rozeszli się swoimi drogami. Drulis został programistą i ekspertem w branży IT, Korpoliński aktorem i dziennikarzem, Szlom nauczycielem, Filipowicz kierował kilkoma instytucjami kultury.

Od początku istnienia zespołu muzykę pisał Jakub Drulis i Piotr Filipowicz, a teksty Mariusz Korpoliński.


Ostatni skład zespołu:

Jakub „Młody” Drulisa – wokal, gitara

Mariusz „Korpol” Korpoliński – perkusja, gitara

Piotr „Filip” Filipowicz – bas

Krzysztof Szlom – perkusja

Pozostali członkowie:

Filip Grodzicki – gitara


Choroba – demo 1997 wyd. własne

za pomoc w przygotowaniu biografii zespołu Afekt bardzo dziękuję Mariuszowi Korpolińskiemu


Multimedia: