Cranthorpe

Zespół Cranthorpe powstał w okolicach grudnia 1991r z inicjatywy gitarzystów Jacka „Świętego” Kanigowskiego i Mariusza „Mariana” Śmigielskiego. Po krótkich poszukiwaniach na początku 1992 roku udało się chłopakom znaleźć perkusistę, którym został Marek „Magneto” Jończyk. Jak wspomina Marian, podstawowym wymogiem podczas poszukiwań była umiejętność gry „na dwie stopy”. Błyskawicznie udało się załatwić miejsce do grania prób. Była to aula LO im Jagiełły do którego uczęszczał w tym czasie Marian. W ciągu kilku pierwszych prób powstały 3 lub 4 utwory, które zostały zarejestrowane przy pomocy magnetofonu Kasprzak. Po analizie tego nagrania, zespół ostatecznie wyrzucił z repertuaru większość utworów, zostawiając jeden, który był zaczątkiem stylu kapeli. Wbrew panującej modzie na granie jak najszybciej, młodzieńcy postanowili, że będą grać bardzo wolny death doom metal. W marcu dołączył do grupy wokalista Piotr „Peter” Bukowski i w tym składzie pod koniec kwietnia 1992 roku, band nagrał demo pt. „Monolith” w studio Domu Technika. Nagranie „na setkę” nadzorował i rejestrował Ryszard Charzyński. Wszystkie intra i outro na kasetę stworzył dla kapeli Mariusz „Denat” Denst, grający wówczas w płockim zespole Hazael.

Kilkadziesiąt kaset wspomnianej demówki, zostało rozesłanych we wszystkie zakątki Polski, ale również w różne części świata. Skutkiem tych działań było pojawienie się propozycji zagrania koncertów w Holandii i Belgii. Święty uznał jednak, że zespół nie jest na to jeszcze gotowy i nic nie wyszło z tych planów.

Debiut sceniczny zespołu przypadł na I płocki Finał WOŚP, który odbył się 3 marca 1993r w kinie Przedwiośnie. W tym składzie band zagrał jeszcze jeden koncert – w Szkole Podstawowej nr 14.

Na przełomie lutego i marca 1993 r kapela zarejestrował drugie demo pt. „Not Long Before The End”. Nagranie odbyło się w sali kinowej Chemika pod okiem Adama Sławińskiego. Jak wspominają chłopaki, nagrań dokonano nieco dziwną techniką miksowania przy pomocy dwóch magnetofonów Technics, co pozwoliło na nagranie dodatkowej ścieżki basu. Z racji takiej, że zespół od początku grał bez basisty, ścieżkę gitary basowej dograł gitarzysta Marian.

Po wydaniu kasety doszło do nieporozumień w zespole na tle osobistym, co skutkowało odejściem Świętego z kapeli. Ponieważ był on pomysłodawcą nazwy, postanowił „zabrać ją ze sobą”. I tak ostatecznie na początku września 1993r kończy się historia zespołu Cranthorpe. Koniec ten jest jednocześnie początkiem nowej historii, nieco dłuższej, a na imię jej Thorn.


Skład zespołu:

Jacek „Święty” Kanigowski – gitara

Mariusz „Marian” Śmigielski – gitara

Marek „Magneto” Jończyk – perkusja

Piotr „Peter” Bukowski – wokal


Dyskografia:

Monolith – reh tape (kwiecień 1992)wyd. własne
Not Long Before The End – demo (marzec 1993)wyd. własne

za pomoc w przygotowaniu biografii zespołu Cranthorpe bardzo dziękuję Mariuszowi „Marianowi” Śmigielskiemu.


Multimedia”