Przeklęte dusze

Sosen
fot. Daga Fotografia

Dosłownie 2 dni temu, miał swoją premierę utwór (oraz klip) pt. Bad Year, powstałego w 2019 roku bandu o nazwie Damned Souls. Zespół tworzą panowie, którzy występowali wcześniej w takich kapelach jak Reszta Pokolenia, NFZ, a w premierowym utworze, gościnnie pojawił się znany i przez wszystkich kochany Rafał „Szkielo” Strzemieczny (obecnie The Old Crone, Schröttersburg, PARH, Reszta Pokolenia, a wcześniej pół setki innych;)). Jednym z założycieli zespołu jest Maciej “Sosen” Sosnowski, którego postanowiłem zapytać m.in. o nieco więcej szczegółów dotyczących zespołu Damned Souls, premierowe nagranie, oraz muzyczne plany na nadchodzący rok.

Cześć Maciek. Kilka dni temu na swoim profilu w mediach społecznościowych, zamieściłeś nagranie zespołu Damned Souls – Bad Year. Czy możesz powiedzieć coś więcej o wspomnianym projekcie. Kto go tworzy ? Od kiedy gracie ?

Cześć. Damned Souls powstał w 2019 roku. Projekt ten tworzymy wspólnie z Piotrkiem “Smokiem” Smolarkiem – perkusja. Nasz debiut miał miejsce rok temu – autorski numer „Abandon All Hope” zabrzmiał w sieci 24.12.2019 roku. Komponujemy, nagrywamy i miksujemy własnymi siłami. Efekty poza wyżej wspomnianym utworem można usłyszeć w numerach instrumentalnych: „Next Chapter”, „3rd Chapter”.

A tak na marginesie, bardzo chętnie uzupełnimy nasze kompozycje mocnym wokalem. Wszystkich chętnych lubiących ciężkie klimaty zapraszamy !

Czy utwór Bad Year jest zapowiedzią jakiegoś większego materiału ? Czy to tylko pojedynczy „strzał” ?

Koncentrujemy się na tworzeniu własnego materiału, ale niewykluczone, że w przyszłości powstanie kolejny cover. Jestem otwarty na każdy, „dobry” pomysł wspólnego grania, tworzenia w ciężkich klimatach.

W opisie klipu do utwory Bad Year jest oddzielnie wymieniony Szkielo (m.in. wokalista PARH, ale również pałkier Schrottersburg, Old Crone,Reszta Pokolenia). Czy to oznacza, że został on specjalnie zaproszony do „zaśpiewania” w tym kawałku czy też zostanie z Wami na dłużej ?

Pomysł na nagranie tego numeru podrzucił Szkielo. Po tym jak z innym projektem – n.f.z. (#zostanwdomu) – w kwietniu tego roku wypuściliśmy w eter numer – „Zegar Zagłady” – Rafał spontanicznie podrzucił propozycję nie do odrzucenia: „Nagrajcie kower Iron Monkey, a ja Wam zakrzyczę”. Tak też się stało. Pomysł idealnie pasował w klimat projektu Damned Souls.

Nawiązując do pytania odnośnie Rafała i Damned Souls – niewykluczone, że nasze muzyczne drogi ponownie skrzyżują się w dalszej lub bliższej przyszłości.

Zanim powołałeś do życia Damned Souls występowałeś w kilku lokalnych zespołach. Czy możesz opowiedzieć o nich i o czasach, które w nich spędziłeś ?

Pierwszy z nich to n.f.z., który powstał z inicjatywy mojej i Piotra Koniecznego w 2012 roku. Na poddaszu jednego z bloków Westerplatte wybrzmiewał w pierwszej kolejności cover IRON MAIDEN – The Wicker Man, potem przeszliśmy do własnych kompozycji. Po kilku próbach dołączył do zespołu perkusista Piotr Smolarek i basista Kamil Kur. Kariera zawodowa (ta druga po muzycznej) Kamila zmusiła go do rezygnacji z zespołu, zastąpił go dzielnie basista Maciej Rzymkowski (basista w KZR – Klub Zdesperowanych Romantyków). Bazowaliśmy na własnych kompozycjach i tekstach. Po tym jak dołączyła do nas wokalistka – Aleksandra Żaczek (wokalistka w EUFORIA), zaprezentowaliśmy się na: Festiwalu Lipa 2019 w Lipnie, ROCK TOWER 2019 – Płock. Instrumentalnie wystąpiliśmy: RIFF MASTER 2018 w Rypinie, Festiwal Lipa 2018 w Lipnie, WOŚP 2019 – ROCK 69. W ramach akcji #zostanwdomu gościnnie zaśpiewali: Kasia Wachol w utworze „Za Wszelką Cenę”, Janek Jaworski w utworze „Zegar Zagłady”. Na dzień dzisiejszy n.f.z. ma status zawieszony.

W latach 2016 – 2019 zasilałem szeregi Reszty Pokolenia w gitarę rytmiczną, miejscami prowadzącą i chórki. Jestem przekonany, że tego zespołu nie trzeba przedstawiać.

Często spotykam Ciebie na koncertach zespołów, wykonujących różne gatunki muzyczne. Rozumiem, że nie zamykasz się tylko na cięższe odmiany rocka ? Czego słuchasz w wolnej chwili ?

Koncerty ech ……… łza w oku się zakręciła. Nie zamykam się, słucham każdej dobrej muzyki, szczególnie muzyki zawierającej ciekawe, mocne gitarowe riffy. Obecnie tonę w stonerze, doomie, sludge.

W związku z pandemią pozamykane są lokal, instytucje kultury, oraz inne miejsca, w których odbywały się koncerty. Jak oceniasz to, co do czasu “lock down’u” działo się w Płocku ? Uważasz, że w Płocku każdy może znaleźć dźwięki odpowiednie dla siebie ?

W Płocku uważam, że sytuacja z koncertami stabilizowała się. Odbywały się regularne koncerty w ROCK 69. Szczególnych emocji dostarczała mi seria koncertów HC – PUNK, a jeden z lepszych koncertów to NECRO CREW ATTACK, który odbył się w lutym 2020. Publiczność dopisywała w tych konkretnych przypadkach. Każdemu nie dogodzisz. Ponadto Płock nie leży na mapie koncertowej światowej klasy zespołów. Z drugiej strony warto wybrać się od czasu do czasu w inne części Polski.

Opowiedz mi skąd się wzięła u Ciebie pasja muzyczna. Jak to się stało, że zdecydowałeś sięgnąć za wiosło ? Co Ciebie w tamtym momencie inspirowało ?

Moja przygoda z gitarą rozpoczęła się w latach dziewięćdziesiątych, miałem wtedy …naście lat :-). Kocham grać na gitarze, ale nie tylko gra na niej mnie kręci, samodzielnie reguluje, naprawiam, wykonuje prace eksploatacyjne. Nagrywam, montuje, miksuje. Uzupełniam partie basu w kompozycjach Damned Souls, a w przypadku utworu „Abandon All Hope” dograłem krzyki i elementy wokalu. Pierwszych akordów i „kwint” nauczył mnie Artur Zawodziński, gitarzysta ówczesnej punk rockowej kapeli Niemy Krzyk. Inspirowałem się w tamtym czasie głównie punk rockiem i heavy metalem. Takie zespoły jak Farben Lehre, The Offspring, Strajk, Metallica codziennie gościły w moim odtwarzaczu.

Jakie są Twoje najwcześniejsze wspomnienia związane z „płocką sceną rockową”. Czy jakiś konkretny koncert utkwił Tobie w pamięci z czasów kiedy byłeś nastolatkiem ?

Tych najlepszych nie pamiętam ;-), a te co pamiętam to kiepskie były 😉

Jak oceniasz to obecnie dzieje się na „płockiej scenie rockowej”. Czy są jakieś zespoły, które szczególnie cenisz i im kibicujesz ?

Cenię i kibicuje każdej ekipie, każdej osobie, która decyduje się na tworzenie muzyki. Nie jest to łatwe i wymaga dużo cierpliwości :-), ale za to jest mnóstwo frajdy.

Każdego z moich rozmówców pytam o swoje ulubione „płockie płyty”. Czy Ty też masz takie ? Możesz uzasadnić swój wybór ?

Farben Lehre – „My Maszyny”, „Zdrada” – jak na punk rockową kapele, mocne, zwarte brzmienie, wciąż aktualne teksty.

Epka – The Old Crone – Hipnotyzujący wokal Ani, rytmiczne i nietuzinkowe brzmienie instrumentów, a jakby tego było mało to jeszcze argument najważniejszy – Żona lubi bardzo ;).

W związku z kończącym się rokiem 2020 chciałem zapytać Ciebie o Twoje/Wasze muzyczne plany na 2021 rok ?

W nadchodzącym roku 2021 planuje zarejestrować kompletny materiał Damned Souls i wiele innych spontanicznych inicjatyw :-).

Czego można życzyć na przyszły rok wszystkim płockim sympatykom „rockowych” dźwięków ?

Tutaj nie będę oryginalny – Życzę wszystkim Zdrowia i powrotu do NORMALNOŚCI.