W kolejnych wyborach pogonimy obecnie rządzących

Reszta Pokolenia (2020), fot. archiwum zespołu
Reszta Pokolenia (2020), fot. archiwum zespołu

W związku z premierą najnowszego utworu zespołu Reszta Pokolenia pt. “Wolność” (do którego powstał również klip), postanowiłem zapytać jej lidera Sławomira Kurka m.in. skąd pomysł na utwór, o jego ocenę obecnej sytuacji społeczno-politycznej, oraz o funkcjonowanie kapeli w dobie pandemii. Zapraszam do tej króciutkiej rozmowy.

Kilka dni temu pojawił się w sieci Wasz najnowszy utwór pt. Wolność, z dość jasnym i konkretnym przekazem. Czym tak zawiniła Wam obecna władza, że zdecydowaliście się nagrać ten utwór ?

Obecna władza doprowadziła do tego, że jeszcze niedawno przyglądaliśmy się z niedowierzaniem co się dzieje u naszych wschodnich sąsiadów na Białorusi, czy w odległej Korei Pn., a dziś jesteśmy postrzegani na świecie na równi z tymi państwami. Nie mamy prezydenta, premier na codziennych briefingach tylko opowiada jak jest pięknie i będzie jeszcze lepiej. Mamy teoretyczne państwo, a musimy żyć tu i teraz. Mam nadzieję, że w kolejnych wyborach pogonimy obecnie rządzących. I tu kieruję słowa do opozycji. Nie zmarnujcie tej szansy.

Czy uważasz, że to co dzieje się obecnie na ulicach polskich miast, ma szanse doprowadzić do jakiegoś przewrotu/usunięcia obecnych elit politycznych?

Tak jak powiedziałem wcześniej jest szansa na zmiany. Widzimy duże zaangażowanie młodzieży i nie mam tu na myśli „wszechpolskiej” . To cieszy. Jest światło nadziei na lepsze jutro, choć nie jest i nie będzie łatwo. Potrzebny jest dobry lider na opozycji, nieskażony, który by pociągnął za sobą niezadowolonych. Tylko wtedy można przeciwstawić się i przejąć stery.

Czy bierzesz udział w protestach ulicznych ? Czy obserwujesz/uczestniczysz aktywnie w tym co dzieje się w tym temacie w Płocku ? Jak to oceniasz ?

Osobiście nie bierzemy udziału w protestach. Niestety nie żyjemy z muzyki (Na miłość boską, kto teraz żyje z muzyki  teraz to nawet się nie da) i każdy z nas pracuje, bywa, że daleko od domu. Co nie znaczy, że się nie interesujemy. Mocno wspieramy działania, jesteśmy po stronie kobiet, stąd nasz utwór „Wolność”. Bacznie obserwujemy sytuacje i bliżej nam do uczestników protestów niż do obecnej władzy.

Jak oceniasz działania policji, obserwując relacje z demonstracji ulicznych ? Czy uważasz, że jej działania są adekwatne do okoliczności ?

Jeżeli chodzi o nasze rodzinne miasto to nie występowały ataki policji na protestujących. Oglądając relacje widziałem, że działania skupione były na zabezpieczeniu protestu, zorganizowanie objazdów. Nie można tego już powiedzieć co się dzieje chociażby w Warszawie. Tam występuje spore nadużycie przez policję. Poprzez te działania widać z dnia na dzień tendencję spadkową zaufania Polaków do funkcjonariuszy.

W Waszym klipie do wspomnianego utworu pt. Wolność często pojawia się logo Strajku Kobiet (czy to na banerach z demonstracji czy to na początku klipu). Czy w związku z tym podpisujesz się pod wszystkimi postulatami głoszonymi przez Strajk Kobiet (m.in. świeckie państwo, delegalizacja organizacji odwołujących się do faszyzmu, edukacja seksualna w szkołach) ?

Zdecydowanie jesteśmy za. Stąd logo nie jest przypadkowo użyte w naszym klipie. Chcemy chociaż w muzycznej oprawie oddać nasze poparcie dla inicjatywy jaką jest Ogólnopolski Strajk Kobiet. Żyjemy w XXI wieku, więc trzeba iść z duchem czasu, a nie cofać się do ubiegłego stulecia.

Doszły mnie słuchy, że to nie jedyny Wasz utwór, który powstał podczas sesji nagraniowej. Czy możesz uchylić rąbka tajemnicy odnośnie pozostałych kompozycji ? Ile ich powstało ? Czy mają również w swojej warstwie tekstowej przekaz do polityków ? Czy sięgacie w nich również po inne tematy ?

W sumie to chodzi o kawałek „Wolność”, bo podkład muzyczny był zagrany na ostatniej próbie przed wejściem do studia. Zwrotka, refren i linią melodyczna „na na na”, więc nie było czasu na doszlifowanie. Pozostała praca domowa. Pierwotnie napisałem tekst o kryzysie bezdomności, ale jadąc do studia wpadł mi refren „wolność”. Zatrzymałem się w Łącku spisałem tekst na małych kartkach, żeby nie zapomnieć, a potem to już tylko był dylemat, który zaśpiewać w studiu. Padło na „Wolność” i właśnie ten kawałek można obejrzeć i usłyszeć w sieci.

Nagraliśmy pięć numerów. Jeden wspomniany wcześniej. Dwa starsze numery „Wirtualny świat’’ i „Otwarte klatki”. Dołożyliśmy do tego nowsze kawałki „Wykopmy rasizm ze stadionów” i „Za późno”. Tu już nie ma polityki. Jest obraz jaki postrzegamy naszymi oczami. Same tytuły zdradzają treść. Resztę.. musicie posłuchać sami

Czy w związku z nagraniem tego materiału planujecie jakieś nowe wydawnictwo ?

Jest nagranie, będzie wydana „epka” pt. „Hołota”. Okładkę narysował nasz perkusista Rafał. Pozostaje jeszcze uporządkowanie graficzne i wtedy będziemy mogli wydać materiał na krążku.

Jak zespół funkcjonuje w czasie pandemii ? Czy odbywacie regularne próby ?

Jak wspomniałem wcześniej praca nie pozwala nam na częste próby, ale jak już się spotkamy to jest ogień, aż dym idzie. Pierwsze efekty pandemicznego grania już można usłyszeć, a niebawem będzie więcej.

Wiadomo, że na koncerty póki co nie ma szans ? W związku z tym mam pytanie. Jak staracie się dotrzeć do publiczności w tych „dziwnych” czasach ?

Koncerty zostały przełożone na przyszły rok. Żeby nie tracić kontaktu z publicznością jest to najlepszy moment na wejście do studia i zapisać materiał. Pomysł jest taki, żeby do każdego kawałka nagrać klip, żeby robić trochę szumu w sieci. Pierwszy już jest. Dodatkowo planujemy koncert „on line” na przełomie grudnia/ stycznia. Pod koniec stycznia mamy zaplanowany koncert w „Rock 69”. Ten się odbędzie na żywo, bo ludzie już będą po szczepieniach 😉 i wszystko wróci do normy 

Pozdrawiamy

RESZTA POKOLENIA- punk rock- Płock

Sławomir „ Kuro” Kurek- gitara, voc.,

Mateusz „ Marat” Szwarc- bass, chórki

Rafał „Szkielo” Strzemieczny- perkusja

https://www.facebook.com/resztapokolenia