Żyć(!) nie umierać z taką ekipą !

31.07. w płockim klubie Rock’69 odbędzie 9. edycja Koncertu HC Punk. Postanowiłem porozmawiać co nieco z pomysłodawcą tego cyklu koncertów Fredzisławem „Fredkiem” Jankowskim. Na pewno osoby, które przychodzą na koncerty „do Rocka” kojarzą biletera, który wita wszystkich odwiedzających klub sympatycznym uśmiechem, a niegrzecznych potrafi w bezpośredni (ale kulturalny) sposób wyprosić z imprezy. Fredek oprócz tego, że pełni w klubie funkcję „na bramce”, jest również sprawnym organizatorem o którym krążą już legendy w naszym kraju. Osobiście wiele razy spotkałem się z pozytywnymi relacjami osób, którym było dane wystąpić na imprezie organizowanej przez Fredka. Kapele wspominają bardzo dobrą frekwencję na płockich koncertach, niespotykaną w innych rejonach kraju gościnę, oraz wspaniałą atmosferę. Postanowiłem w związku z tym wypytać Fredka jak to robi, że jego koncerty są tak wyjątkowe, oraz jak to wszystko ogarnia logistycznie (bramka, scena, kuchnia, zakwaterowanie, afterek). Zresztą nie tylko rozmawialiśmy o organizowanych przez niego koncertach, ale również o subiektywnych odczuciach dotyczących „płockiej sceny rockowej” (obecnej i dawnej). Zapraszam na rozmowę z Fredziem !

Fredzio. 31.07. odbędzie się 9 edycja koncertu o nazwie Hc Punk. Powiesz coś więcej o tym wydarzeniu ?

Siemanko. Zagrają dwie kapele. Hardcorowy Embitter z Warszawy i crustowy THRT z Wrocławia. Miłośnicy mocnego rocka z pazurem powinni być zadowoleni ;). Bramy otwieramy o 19tej, a bilet kosztuje 20 PLN. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą maseczek czy różnego rodzaju chust na twarz. Pandemia nie śpi.

Skąd się wziął u Ciebie pomysł na organizowanie tego typu wydarzeń ? Czy to co działo się w naszym mieście do tej pory nie zadowalało Ciebie ?

Brakowało mi tego rodzaju muzyki w Płocku. Necrusy* robili metalowe gigi, Ty z postpankami jechałeś. I u Nich i u Ciebie zdarzały się jakieś kapelki, które mi bardzo pasowały, ale zdecydowanie za mało ich było jak na mój gust. Jeździłem po koncertach i myślałem, że chciałbym zobaczyć tą czy inną kapelę w Płocku. Jak Tobie mówiłem żebyś zrobił jakąś kapelę, to kazałeś mi samemu se ją zrobić ;). Wziąłem to do serca i w końcu coś się udało zorganizować. Ze 2 lata się czaiłem żeby coś zrobić. Ale jak już wyszło, to wpadłem jak śliwka w kompot. Można powiedzieć, że jesteś takim trochę ojcem chrzestnym płockich hc punków 😉

Co szczególnego jest w zespołach, które zapraszasz ? Z tego co zaobserwowałem 90% zespołów reprezentuje styl Hard Core Punk ? Co wyjątkowego jest w tym stylu muzycznym ?

A to, że mi się podobają :D. W tekstach poruszają tematy, które są dla mnie ważne, jak rasizm, homofobia czy dyskryminacja wszelkiego rodzaju. Jestem przeciwny tym wszystkim idiotyzmomi staram się, żeby kapele które grają na HC Punkach też tak miały. A jeśli chodzi o muzykę, to nie potrafię powiedzieć co jest w niej wyjątkowego. Może ludzie którzy grają w tych zespołach? Na HC punkach grały różne kapele, od delikatnego hc punka po metal. I właśnie łączyło je to, że grali w nich fajni ludzie.

Z tego co wiem, w organizację tych koncertów zaangażowanych jest wiele innych osób. Czy możesz powiedzieć coś o nich ?

Ano bez tych ludzi nie udałoby mi się zorganizować jakiegokolwiek koncertu. Marcin z Kasią za każdym razem robią jakieś dobre jedzenie dla kapel. Jak trzeba, to i kimkę im zapewnią. Rucia i sąsiadka Dorotka też coś tam od czasu do czasu upichcą. Artur (którego nie można nigdzie oznaczać), zadba o to żeby ekipom nie zabrakło płynów 😉 i jak trzeba to też przekima. A i Ty dołożyłeś swoją małą cegiełkę do układanki ;). Necrusy jak trzeba, to pożyczą sprzętu muzycznego. Gracjan bramkę ogarnie. Maciek Czerwiński, Szkielo i Docia Cieślik piękne plakaty malują :). Mateusz Koziorowski i Robert Passon obrabiają je graficznie. Żyć nie umierać z taką ekipą 😀

Czy są lub były jakieś płockie kapele, które są szczególnie bliskie Twojemu sercu ?

Ano coś tam się znajdzie. Ze starych kapel, to bezapelacyjnie Niech Będzie. Z nowożytnych to taka młodzieżowa kapela Schrottersburg i równie młodzieżowy Parh :D. Jest jeszcze kilka ciekawych kapel, ale te 3 są dla mnie najlepsze.

Co zapamiętałeś z młodych lat jeśli chodzi o płocką scenę rockową ?

Uuuu Panie Kolego. Tutaj wchodzimy na grząski grunt ;). Z pamięcią u mnie nie jest najlepiej. Pamiętam przeglądy i koncerty w szkołach. W Małachowiance, Siedemdziesiątce, a nawet był koncert w podstawówce numer 4 na Jakubowskiego. Dyrektorka jak zobaczyła pogo, to przerwała koncert, bo myślała że zadyma jest ;). Jako już starsza młodzież, chodziłem na koncerty w Filipie na Dobrzyńskiej, do Camelotu na Królewieckiej, czy do pubu Grodzkiego. Najlepiej wspominam koncerty które Burak z Lipą robili. To była muzyka dla mnie :D. Morze wypitego alko zatarło sporo wspomnień. Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie bardzo żałuję 😉

Pamiętasz swój pierwszy koncert na którym byłeś w Płocku ? Gdzie to było ? Kto wtedy grał?

Wydaje mi się że był to koncert w Siedemdziesiątce. Z grających pamiętam Niech Będzie. To był jakiś 92, 93 rok.

Które płyty płockich zespołów uważasz za najwartościowsze ? Dlaczego ?

Niech Będzie – Ciekawość cierpienia. Teksty, muzyka, wszystko mi się tu zgadza. :D. Reszta tak jak wyżej. Nie konkretne płyty, ale cała twórczość.

Wracając do koncertów. Czy jest w Płocku odpowiednia atmosfera do organizowania tego typu wydarzeń ? Czy przychodzi na nie odpowiednia liczba ludzi ? Czy są miejsca na robienie tego typu wydarzeń ?

Nie jest źle w tym naszym Płocku. Jak na razie nie mieliśmy wpadki. Kapele są zadowolone z publiczności, która żywiołowo reaguje na to co się dzieje na scenie. Ludzi przychodzi raz mniej, raz więcej. Jeśli dobije do tego parę osób spoza Płocka, to jest dobrze. Cieszy fakt, że trochę młodzieży przychodzi na te gigi. Fajnie, że nie robią ich dziadki tylko dla dziadków :D. W tym momencie został tylko Rock69 z miejsc koncertowych. Prowadzi go dziołcha, dla której koncerty są sprawą priorytetową w klubie. Pozdrowienia dla Anetki 😀

Po koncercie HC Punk #9 logicznym następstwem będzie Koncert HC Punk #10. Czy szykujesz coś specjalnego na 10. jubileuszową edycję tej imprezy ?

Jak na razie nie myślę o następnym koncercie. Niech się ten odbędzie, to będziemy myśleć o jubileuszu :D. Jak mawiali starożytni Rzymianie: pożyjemy zobaczymy. Pozdrawiam i zapraszam na koncerty do Rock69!

fot. Among Scratches i triku

*Necro Crew to grupa płockich sympatyków muzyki metalowej, która organizuje koncerty w naszym mieście, wydaje płyty, projektuje okładki, organizuje wyjazdy etc. )